
Santuoka - ne tik svarbi bažnytinė apeiga, kurios metu vyras ir moteris prisiekia meilę ir pagarbą vienas kitam iki mirties, tačiau kartu ir civilinis aktas, sukeliantis teisines pasekmes, todėl skiriama daugiau laiko jai pasirengti. Esminis santuokos apeigų momentas - priesaika, kurią ištarę jaunieji tampa vyru ir žmona.
Vilkaviškio vyskupijos šeimos centro aktuali informacija
Dėl sužadėtinių pasirengimo Santuokos sakramentui Vilkaviškio vyskupijoje karantino metu
2020-04-06
Dėl karantino šalyje, šiuo metu pasirengimo Santuokos sakramentui kursai dekanatų šeimos centruose nevyksta.Sužadėtiniams, planuojantiems santuoką artimiausiais mėnesiais, sudarėme sąlygas pasiruošti nuotoliniu būdu. Visus norinčius lankyti pasirengimo Santuokos sakramentui kursus informuojame kad:
Vilkaviškio vyskupijos šeimos centras
Dėl karantino šalyje, šiuo metu pasirengimo Santuokos sakramentui kursai dekanatų šeimos centruose nevyksta.Sužadėtiniams, planuojantiems santuoką artimiausiais mėnesiais, sudarėme sąlygas pasiruošti nuotoliniu būdu. Visus norinčius lankyti pasirengimo Santuokos sakramentui kursus informuojame kad:
- Sudaromos grupės, kurios bus ruošiamos video seminarų pagalba. Taip pat yra ir individualaus ruošimo galimybė.
- Video seminarus ir individualų rengimą organizuoja Vilkaviškio vyskupijos šeimos centras.
- Dekanatuose video seminarai ir nuotolinis pasiruošimas nebus vykdomi.
- Kursų pažymėjimai bus išduodami siunčiant kopijas nuotoliniu būdu sužadėtiniams ir parapijai, kurioje jie užsiregistravę santuokai. Originalą išsiunčiant sužadėtiniams jų nurodytu adresu.
- Prieš kreipiantis į šeimos centrą dėl kursų, rekomenduojama kreiptis į kunigą, toje parapijoje, kurioje planuojate santuoką, ir susitarti dėl santuokos datos.
- Tie sužadėtiniai, kurie planuoja santuoką vėlesniais mėnesiais ar net rudenį, taip pat gali jau dabar registruotis pildydami anketą. Su visais susisieksime asmeniškai ir aptarsim jų pasirengimo galimybes.
Vilkaviškio vyskupijos šeimos centras
Informacija besiruošiantiems priimti Santuokos sakramentą !!! (p.s. Karantino laikotarpiu bus taikoma aukščiau išdėstyta tvarka)
Nuo 2019 metų sausio 1d. įsigaliojo Lietuvos Vyskupų Konferencijos nutarimas, kad Santuokos sakramentą norintys priimti asmenys į parapiją turi kreiptis ne vėliau kaip prieš penkis mėnesius ir Santuokos sakramentas teikiamas asmenims priėmusiems Sutvirtinimo sakramentą. Tokia tvarka nuo š. m. sausio 1d. galioja ir Vilkaviškio vyskupijoje.
Plačiau >>> http://vilkaviskiovyskupija.lt/informacija-norintiems-ruostis-priimti-santuokos-sakramenta/
Suaugusiųjų ruošimas Sutvirtinimo sakramentui
Plačiau puslapyje ,,Sutvirtinimas" >>>
Nuo 2019 metų sausio 1d. įsigaliojo Lietuvos Vyskupų Konferencijos nutarimas, kad Santuokos sakramentą norintys priimti asmenys į parapiją turi kreiptis ne vėliau kaip prieš penkis mėnesius ir Santuokos sakramentas teikiamas asmenims priėmusiems Sutvirtinimo sakramentą. Tokia tvarka nuo š. m. sausio 1d. galioja ir Vilkaviškio vyskupijoje.
Plačiau >>> http://vilkaviskiovyskupija.lt/informacija-norintiems-ruostis-priimti-santuokos-sakramenta/
Suaugusiųjų ruošimas Sutvirtinimo sakramentui
Plačiau puslapyje ,,Sutvirtinimas" >>>
APIE SANTUOKOS SAKRAMENTĄ
Santuoka
„Santuokos ryšys, kuris visam gyvenimui sujungia vyrą ir moterį, savo prigimtimi yra skirtas sutuoktinių labui ir vaikų gimdymui bei auklėjimui; tą ryšį tarp krikščionių Viešpats Kristus iškėlė į sakramento garbę.“
Plg. Katalikų Bažnyčios Katekizmas, 1601
Dora ir vieninga šeima — tautų ir valstybių pagrindas. Religinga ir darni šeima — gyvybingoji Bažnyčios ląstelė. šv. Paulius net sako, kad pasiaukojanti ir tyra vyro - žmonos meilė yra atspindys tos gražiausios meilės, kuri jungia Kristų ir Bažnyčią.
Santuokos sakramentas — tai katalikų. religinės jungtuvės, šventa vyro ir moteries sutartis sukurti šeimą. Ši iškilminga sutartis daroma bažnyčioje, prie kunigo, kuris ją patvirtina ir palaimina. Šio sakramento teikėjai yra patys besituokiantieji, o kunigas — Bažnyčios įgaliotas liudytojas.
Kristaus ir apaštalų žodžiais remdamasi, Bažnyčia moko, kad katalikui šeimyninis gyvenimas be sakramento yra nuodėmingas. Taigi katalikams, šeimą kuriant, neužtenka vien civilinės santuokos, bet būtina priimti Santuokos sakramentą. Tik tada galima teisėtai gyventi šeimoje ir gauti Dievo malonių tinkamai vykdyti jos pareigoms: vienas kitą gerbti ir mylėti, vaikus dorai ir religingai auklėti.
Kam, kur, kada teikiamas Santuokos sakramentas
Santuokos sakramentą gali priimti pakrikštyti vyras ir moteris, sulaukę 18 m. amžiaus (mažesniam amžiui reikalingas vyskupo leidimas) ir esantys laisvame stovyje.
Rektorate ar vienuolynuose santuokos sakramentas neteikiamas, nebent rektorius gautų vyskupo leidimą. Santuokos sakramentas teikiamas visada, tačiau advento ir gavėnios metu nedaromos iškilmingos jungtuvės, nes Bažnyčioje šis laikas yra skirtas vidiniam susitelkimui ir atgailai.
Sužadėtinių pasiruošimas santuokos sakramentui
Kad santuokinė sąjunga turėtų tvirtus ir pastovius žmogiškus bei krikščioniškus pagrindus, ypač svarbus yra pasirengimas santuokai, kuris visada prasideda dar tėvų namuose vaikų ugdymu šeimai.
Apsisprendimas priimti Santuokos sakramentą yra labai atsakingas uždavinys. Todėl Lietuvos Vyskupų Konferencija yra nustačiusi trijų mėnesių pasirengimo santuokai laikotarpį, kad būtų ištirtas laisvas apsisprendimas bei tvirta valia, įsigilinta į santuokos bei šeimos gyvenimo pagrindus, artimiau susipažinta su Bažnyčios mokymu.
Jaunieji, nusprendusieji priimti Santuokos sakramentą, turi prieš tris mėnesius iki santuokos kreiptis į savo parapijos kleboną
Santuokos sakramentas teikiamas jaunosios ar jaunojo parapijoje. Reikia turėti:
1. Krikšto pažymas iš tos bažnyčios, kurioje žmogus pakrikštytas ir kartu laisvo stovio pažymas.
2. Pažymą apie šeimos centre išklausytas paskaitas.
3. Pasus.
Tuokiantis trečioje parapijoje reikia turėti savo parapijos klebono leidimą tuoktis už parapijos ribų.
Bažnyčia reikalauja, kad katalikai, kurie nėra priėmę Sutvirtinimo sakramento, jeigu nėra didelių nepatogumų, iki santuokos sudarymo jį priimtų. Be to, prieš priimant Santuokos sakramentą, dera atlikti išpažintį iš viso gyvenimo, nes, kurdamas šeimą, žmogus pradeda naują gyvenimo etapą, kuriame įsipareigoja atsakomybei už kitą žmogų ir būsimų vaikų laimę.
Norintys susituokti katalikai rengiasi Santuokai lankydami Sužadėtinių pasirengimo Santuokos sakramentui kursus. Nuoširdžiai kviečiame sužadėtinius prieš santuoką lankyti šį kursą ir kitus organizuojamus susitikimus beii renginius, švęsti Susitaikinimo sakramentą ir Eucharistiją. Kursai vyksta parapijos klebono nustatytomis dienomis. Sužadėtinių pasiruošimo Santuokos sakramentui kursai parapijoje vedami pagal Lietuvos Šeimos Centro parengtą programą, kursų trukmė – 8 susitikimai. Registruotis į kursus galima užėjus į zakristiją, arba per šią internetinę svetainę puslapyje ,,Sakramentalijos ir patarnavimai". Registruojantis galite nurodyti pageidaujamą kursų pradžią.
Esminės sakramento savybės
Santuokinė sutartis, kuria vyras ir moteris visam gyvenimui sudaro bendrą sąjungą, savo prigimtimi yra skirta sutuoktinių gėriui ir vaikų gimdymui bei auklėjimui. Esminės santuokos savybės, kurios turi būti žinomos ir besąlygiškai priimtinos besituokiantiems krikščionims, – vienumas ir neišardomumas. Tarp pakrikštytųjų negali būti teisėtos santuokinės sutarties, kuri tuo pačiu nebūtų sakramentas. Santuokinį ryšį įtvirtino pats Dievas, tad sudaryta ir atbaigta pakrikštytųjų santuoka niekada negali būti panaikinta. Štai koks dviejų vienos vilties, vienos drausmės ir tos pačios priklausomybės tikinčiųjų ryšys: abu lygiateisiai, abu vienas kitam atsidavę, be jokių sielos ir kūno paslapčių. Tai iš tikrųjų du viename kūne, o kur kūnas vienas, ten ir dvasia viena.
Apie Santuokos sakramento liturgiją
Kadangi santuoka įteisina sutuoktinių gyvenimą kaip viešą instituciją Bažnyčioje, dera, kad ji būtų sudaroma viešai ir apgaubta liturginėmis apeigomis. Santuokos sakramentas yra teikiamas bažnyčioje, jo galiojimui – tikrumui reikia dviejų liudytojų, kurie liudija, kad Santuokos sakramentas yra sudarytas ir kad šios santuokos sudarymui nėra kliūčių. Kristaus ir Bažnyčios, kurios nariais esame visi, meilę bei vienybę geriausiai išreiškia Eucharistijos sakramentas, todėl Santuokos sakramentą labai dera švęsti šv. Mišių metu.
Santuoka – vienintelis sakramentas, kurį teikia ne kunigas, bet vienas kitam patys sutuoktiniai, o kunigas yra kaip Bažnyčios liudytojas. Santuokos apeigose dalyvaujantis kunigas (arba diakonas) Bažnyčios vardu priima sutuoktinių sutikimą ir jiems suteikia Bažnyčios palaiminimą. Bažnyčios atstovo (taip pat liudininkų) buvimas santuokos metu akivaizdžiai parodo, kad ji yra bažnytinio gyvenimo tikrovė. Bažnyčia iš savo tikinčiųjų reikalauja bažnytinės santuokos sudarymo formos, nes:
– Sakramentinė santuoka yra liturginis veiksmas, todėl dera jį atlikti viešos bažnytinės liturgijos metu.
– Santuoka įveda į bažnytinį luomą, sukuria Bažnyčioje teises ir pareigas sutuoktinių ir jų vaikų atžvilgiu.
– Kadangi santuoka yra gyvenimo Bažnyčioje būdas, Bažnyčia turi būti įsitikinusi santuokos tikrumu (todėl jos metu privalo dalyvauti liudininkai).
– Susitarimo viešumas saugo vieną kartą ištartą „Taip“ ir padeda likti jam ištikimiems.
Sakramento malonės
Santuokos sakramentu sutuoktiniai gauna veikiančiųjų malonių siekti santuokinio gyvenimo tikslų, ugdyti savo jaunąją kartą, palaikyti santuokinę meilę. Pilnaverčiam šio sakramento suteikimui reikia, kad sutuoktiniai, pakartoję pagrindines tikėjimo tiesas, susipažinę su krikščioniškais šeimos kūrimo tikslais, atlikę sakramentinę išpažintį ir būdami malonės stovyje, Santuokos šventimo metu abu drauge priimtų šv. Komuniją, pasivesdami Viešpačiui, kad Jo globa lydėtų džiaugsme ir varge.
Santuoka remiasi abipusiu besituokiančiųjų sutikimu, tai yra pasiryžimu visiškai atsiduoti vienas kitam, turint tikslą šį meilės ryšį išgyventi ištikimai ir vaisingai. Krikščionių sutuoktinių luomas ir jų gyvenimo būdas yra jiems savita dovana Dievo tautoje. Todėl suteikiama Santuokos sakramento malonė yra skirta ištobulinti sutuoktinių meilei, sustiprinti jų nesuardomai vienybei. Tos malonės veikiami jie padeda vienas kitam siekti šventumo gyvenant šeimoje, kaip Dievo dovaną priimant ir auklėjant vaikus.
Gyvenimas konkubinate
Pakartotinė išsiskyrusiųjų santuoka, tebesant gyvam teisėtam sutuoktiniui, prieštarauja – kaip mokė Kristus – Dievo planui ir įstatymui. Tačiau susiėję gyventi drauge išsiskyrusieji Bažnyčios nėra atstumiami. Jie kviečiami prašyti Dievo pagalbos krikščioniškai gyventi ir krikščioniškai išauklėti savo vaikus. Visgi neatsisakę į nuodėmę vedančio gyvenimo būdo, jie negali priimti eucharistinės Komunijos.
Šaltinis: Katalikų Bažnyčios Katekizmas, Liturginis maldynas
Apie santuokos apeigas rasite Liturginiuose maldynuose, šeimos maldos - šios svetainės puslapyje ,,Šeimos maldos"
Jei turite klausimų - rašykite arba skambinkite.
Santuoka
„Santuokos ryšys, kuris visam gyvenimui sujungia vyrą ir moterį, savo prigimtimi yra skirtas sutuoktinių labui ir vaikų gimdymui bei auklėjimui; tą ryšį tarp krikščionių Viešpats Kristus iškėlė į sakramento garbę.“
Plg. Katalikų Bažnyčios Katekizmas, 1601
Dora ir vieninga šeima — tautų ir valstybių pagrindas. Religinga ir darni šeima — gyvybingoji Bažnyčios ląstelė. šv. Paulius net sako, kad pasiaukojanti ir tyra vyro - žmonos meilė yra atspindys tos gražiausios meilės, kuri jungia Kristų ir Bažnyčią.
Santuokos sakramentas — tai katalikų. religinės jungtuvės, šventa vyro ir moteries sutartis sukurti šeimą. Ši iškilminga sutartis daroma bažnyčioje, prie kunigo, kuris ją patvirtina ir palaimina. Šio sakramento teikėjai yra patys besituokiantieji, o kunigas — Bažnyčios įgaliotas liudytojas.
Kristaus ir apaštalų žodžiais remdamasi, Bažnyčia moko, kad katalikui šeimyninis gyvenimas be sakramento yra nuodėmingas. Taigi katalikams, šeimą kuriant, neužtenka vien civilinės santuokos, bet būtina priimti Santuokos sakramentą. Tik tada galima teisėtai gyventi šeimoje ir gauti Dievo malonių tinkamai vykdyti jos pareigoms: vienas kitą gerbti ir mylėti, vaikus dorai ir religingai auklėti.
Kam, kur, kada teikiamas Santuokos sakramentas
Santuokos sakramentą gali priimti pakrikštyti vyras ir moteris, sulaukę 18 m. amžiaus (mažesniam amžiui reikalingas vyskupo leidimas) ir esantys laisvame stovyje.
Rektorate ar vienuolynuose santuokos sakramentas neteikiamas, nebent rektorius gautų vyskupo leidimą. Santuokos sakramentas teikiamas visada, tačiau advento ir gavėnios metu nedaromos iškilmingos jungtuvės, nes Bažnyčioje šis laikas yra skirtas vidiniam susitelkimui ir atgailai.
Sužadėtinių pasiruošimas santuokos sakramentui
Kad santuokinė sąjunga turėtų tvirtus ir pastovius žmogiškus bei krikščioniškus pagrindus, ypač svarbus yra pasirengimas santuokai, kuris visada prasideda dar tėvų namuose vaikų ugdymu šeimai.
Apsisprendimas priimti Santuokos sakramentą yra labai atsakingas uždavinys. Todėl Lietuvos Vyskupų Konferencija yra nustačiusi trijų mėnesių pasirengimo santuokai laikotarpį, kad būtų ištirtas laisvas apsisprendimas bei tvirta valia, įsigilinta į santuokos bei šeimos gyvenimo pagrindus, artimiau susipažinta su Bažnyčios mokymu.
Jaunieji, nusprendusieji priimti Santuokos sakramentą, turi prieš tris mėnesius iki santuokos kreiptis į savo parapijos kleboną
Santuokos sakramentas teikiamas jaunosios ar jaunojo parapijoje. Reikia turėti:
1. Krikšto pažymas iš tos bažnyčios, kurioje žmogus pakrikštytas ir kartu laisvo stovio pažymas.
2. Pažymą apie šeimos centre išklausytas paskaitas.
3. Pasus.
Tuokiantis trečioje parapijoje reikia turėti savo parapijos klebono leidimą tuoktis už parapijos ribų.
Bažnyčia reikalauja, kad katalikai, kurie nėra priėmę Sutvirtinimo sakramento, jeigu nėra didelių nepatogumų, iki santuokos sudarymo jį priimtų. Be to, prieš priimant Santuokos sakramentą, dera atlikti išpažintį iš viso gyvenimo, nes, kurdamas šeimą, žmogus pradeda naują gyvenimo etapą, kuriame įsipareigoja atsakomybei už kitą žmogų ir būsimų vaikų laimę.
Norintys susituokti katalikai rengiasi Santuokai lankydami Sužadėtinių pasirengimo Santuokos sakramentui kursus. Nuoširdžiai kviečiame sužadėtinius prieš santuoką lankyti šį kursą ir kitus organizuojamus susitikimus beii renginius, švęsti Susitaikinimo sakramentą ir Eucharistiją. Kursai vyksta parapijos klebono nustatytomis dienomis. Sužadėtinių pasiruošimo Santuokos sakramentui kursai parapijoje vedami pagal Lietuvos Šeimos Centro parengtą programą, kursų trukmė – 8 susitikimai. Registruotis į kursus galima užėjus į zakristiją, arba per šią internetinę svetainę puslapyje ,,Sakramentalijos ir patarnavimai". Registruojantis galite nurodyti pageidaujamą kursų pradžią.
Esminės sakramento savybės
Santuokinė sutartis, kuria vyras ir moteris visam gyvenimui sudaro bendrą sąjungą, savo prigimtimi yra skirta sutuoktinių gėriui ir vaikų gimdymui bei auklėjimui. Esminės santuokos savybės, kurios turi būti žinomos ir besąlygiškai priimtinos besituokiantiems krikščionims, – vienumas ir neišardomumas. Tarp pakrikštytųjų negali būti teisėtos santuokinės sutarties, kuri tuo pačiu nebūtų sakramentas. Santuokinį ryšį įtvirtino pats Dievas, tad sudaryta ir atbaigta pakrikštytųjų santuoka niekada negali būti panaikinta. Štai koks dviejų vienos vilties, vienos drausmės ir tos pačios priklausomybės tikinčiųjų ryšys: abu lygiateisiai, abu vienas kitam atsidavę, be jokių sielos ir kūno paslapčių. Tai iš tikrųjų du viename kūne, o kur kūnas vienas, ten ir dvasia viena.
Apie Santuokos sakramento liturgiją
Kadangi santuoka įteisina sutuoktinių gyvenimą kaip viešą instituciją Bažnyčioje, dera, kad ji būtų sudaroma viešai ir apgaubta liturginėmis apeigomis. Santuokos sakramentas yra teikiamas bažnyčioje, jo galiojimui – tikrumui reikia dviejų liudytojų, kurie liudija, kad Santuokos sakramentas yra sudarytas ir kad šios santuokos sudarymui nėra kliūčių. Kristaus ir Bažnyčios, kurios nariais esame visi, meilę bei vienybę geriausiai išreiškia Eucharistijos sakramentas, todėl Santuokos sakramentą labai dera švęsti šv. Mišių metu.
Santuoka – vienintelis sakramentas, kurį teikia ne kunigas, bet vienas kitam patys sutuoktiniai, o kunigas yra kaip Bažnyčios liudytojas. Santuokos apeigose dalyvaujantis kunigas (arba diakonas) Bažnyčios vardu priima sutuoktinių sutikimą ir jiems suteikia Bažnyčios palaiminimą. Bažnyčios atstovo (taip pat liudininkų) buvimas santuokos metu akivaizdžiai parodo, kad ji yra bažnytinio gyvenimo tikrovė. Bažnyčia iš savo tikinčiųjų reikalauja bažnytinės santuokos sudarymo formos, nes:
– Sakramentinė santuoka yra liturginis veiksmas, todėl dera jį atlikti viešos bažnytinės liturgijos metu.
– Santuoka įveda į bažnytinį luomą, sukuria Bažnyčioje teises ir pareigas sutuoktinių ir jų vaikų atžvilgiu.
– Kadangi santuoka yra gyvenimo Bažnyčioje būdas, Bažnyčia turi būti įsitikinusi santuokos tikrumu (todėl jos metu privalo dalyvauti liudininkai).
– Susitarimo viešumas saugo vieną kartą ištartą „Taip“ ir padeda likti jam ištikimiems.
Sakramento malonės
Santuokos sakramentu sutuoktiniai gauna veikiančiųjų malonių siekti santuokinio gyvenimo tikslų, ugdyti savo jaunąją kartą, palaikyti santuokinę meilę. Pilnaverčiam šio sakramento suteikimui reikia, kad sutuoktiniai, pakartoję pagrindines tikėjimo tiesas, susipažinę su krikščioniškais šeimos kūrimo tikslais, atlikę sakramentinę išpažintį ir būdami malonės stovyje, Santuokos šventimo metu abu drauge priimtų šv. Komuniją, pasivesdami Viešpačiui, kad Jo globa lydėtų džiaugsme ir varge.
Santuoka remiasi abipusiu besituokiančiųjų sutikimu, tai yra pasiryžimu visiškai atsiduoti vienas kitam, turint tikslą šį meilės ryšį išgyventi ištikimai ir vaisingai. Krikščionių sutuoktinių luomas ir jų gyvenimo būdas yra jiems savita dovana Dievo tautoje. Todėl suteikiama Santuokos sakramento malonė yra skirta ištobulinti sutuoktinių meilei, sustiprinti jų nesuardomai vienybei. Tos malonės veikiami jie padeda vienas kitam siekti šventumo gyvenant šeimoje, kaip Dievo dovaną priimant ir auklėjant vaikus.
Gyvenimas konkubinate
Pakartotinė išsiskyrusiųjų santuoka, tebesant gyvam teisėtam sutuoktiniui, prieštarauja – kaip mokė Kristus – Dievo planui ir įstatymui. Tačiau susiėję gyventi drauge išsiskyrusieji Bažnyčios nėra atstumiami. Jie kviečiami prašyti Dievo pagalbos krikščioniškai gyventi ir krikščioniškai išauklėti savo vaikus. Visgi neatsisakę į nuodėmę vedančio gyvenimo būdo, jie negali priimti eucharistinės Komunijos.
Šaltinis: Katalikų Bažnyčios Katekizmas, Liturginis maldynas
Apie santuokos apeigas rasite Liturginiuose maldynuose, šeimos maldos - šios svetainės puslapyje ,,Šeimos maldos"
Jei turite klausimų - rašykite arba skambinkite.